Σχετικά

Καλωσορίσατε

Το Εικαστικά Θέματα – (ThE ArTs MaTtEr) ξεκίνησε το 2011 ως μια εκπαιδευτική ιστοσελίδα, με στόχο να προτείνει και να παρουσιάζει Εικαστικά Θέματα ή άρθρα και ιστοτόπους σχετικά με την Τέχνη και τις δραστηριότητες της. Φιλοδοξεί να στηρίξει  την ενασχόληση με τη Τέχνη γιατί η Τέχνη είναι από τα πιο σημαντικά για τη ζωή του ανθρώπου. Είναι μια ιδιαίτερη δραστηριότητα που πηγάζει από τη βαθύτερη ανάγκη του ανθρώπου να γνωρίσει αλλά και να δημιουργήσει, να μάθει αλλά και να εκφράσει, συνειδητά ή ασυνείδητα.

Στοχεύει επίσης να χρησιμεύσει και σαν εργαλείο μαθησιακής υποστήριξης και εμβάθυνσης για μαθητές και μαθήτριες όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης αλλά και όσων ασχολούνται με την Τέχνη. Έτσι, καταβάλλεται προσπάθεια ώστε τα θέματα να παρουσιάζονται με επαρκείς πληροφορίες, περαιτέρω εξηγήσεις και επιπλέον παραδείγματα ώστε να αποφευχθεί η όποια πιθανή σύγχυση που προκύπτει από την αναζήτηση στον απέραντο κόσμο του internet. Οι πληροφορίες που παρέχονται είναι σε μεγάλο βαθμό ελεγμένες, ώστε να ελαχιστοποιηθεί η πιθανότητα αποπροσανατολισμού αλλά και η ιδιαίτερη υπερφόρτωση από μεγάλο και άχρηστο όγκο πληροφοριών.

Φυσικά η σελίδα αυτή δεν είναι, ούτε αποσκοπεί να γίνει, “βιβλίο συνταγών για καλλιτεχνικές δραστηριότητες”, όπως δεν είναι και χώρος παρουσίασης κάποιων ατεκμηρίωτων μελετών ή θεωριών.
Όροι χρήσης

Ο επισκέπτης αυτού του δικτυακού τόπου (https://eikastikathemata.izogakis.sites.sch.gr/) υποχρεούται να συμμορφώνεται με τις κείμενες διατάξεις του ελληνικού, ευρωπαϊκού και διεθνούς δικαίου και τη σχετική νομοθεσία που διέπει τις επικοινωνίες. Με την πρόσβαση σε αυτή την ιστοσελίδα, συμφωνείτε με τους όρους και προϋποθέσεις που αναλύονται. Επιπλέον οφείλει να απέχει από κάθε παράνομη και καταχρηστική χρήση του περιεχομένου και των υπηρεσιών του παρόντος ιστότοπου. Ο δικτυακός τόπος https://eikastikathemata.izogakis.sites.sch.gr/ παραπέμπει σε άλλους δικτυακούς τόπους υπό μορφή συνδέσμων (links) αλλά δεν φέρει καμία ευθύνη για το περιεχόμενο και τις υπηρεσίες τους, ούτε εγγυάται τη διαθεσιμότητά τους. Ο επισκέπτης των συνδεδεμένων δικτυακών τόπων ευθύνεται αποκλειστικά για οποιοδήποτε πρόβλημα τυχόν προκύψει λόγω του περιεχομένου ή/και των υπηρεσιών τους.

Άδεια χρήσης:
Εκτός και αν το περιεχόμενο (κείμενα, εικόνες, βίντεο κλπ) προέρχεται από άλλους ιστότοπους ή αναφέρει άλλου τύπου άδεια χρήσης, τα κείμενα, εικόνες και άλλο περιεχόμενο αυτής της ιστοσελίδας παρέχονται με άδεια

Άδεια Creative Commons
Creative Commons Αναφορά Δημιουργού – Μη Εμπορική Χρήση – Παρόμοια Διανομή 3.0 Μη εισαγόμενο . Τα δικαιώματα που τυχόν δεν αναφέρονται στο παρόν διατηρούνται.

δυο λόγια για τον συντάκτη και διαχειριστή της σελίδας
Είμαι ζωγράφος, πτυχιούχος της Accademia di Belle Arti di Napoli (1990) Στην ίδια σχολή παρακολούθησα, ως υπότροφος της Ιταλικής κυβέρνησης, μεταπτυχιακό πρόγραμμα μετεκπαίδευσης . Από το 1991 εργάζομαι ως καθηγητής Εικαστικών στη Β/θμια Εκπαίδευση.

Ζωγάκης Γιάννης
Εικαστικός – Εκπαιδευτικός Τέχνης

1. ΕΠΑΜΕΙΝΩΝΔΑΣ ΚΛΕΑΝΘΗΣ

Kαλησπέρα δεν είμαι μαθητής αλλά εντυπωσιάστηκα με το blog σας συγχαρητήρια, ασχολούμαι ερασιτεχνικά με την φωτογραφία και το βρήκα ψάχνοντας γιατί μου αρέσει και η ιστορία τέχνης.Δεν ξέρω αν μπορώ να λαμβάνω ειδοποιήσεις για νέα άρθρα αλλά σίγουρα έχω πολύ διάβασμα… καλό βράδυ